"زیبا، شاداب و جوان بمانید"

تزریق ژل و چربی- هیالورونیك اسید

نویسنده :ر- رحمانی
تاریخ:چهارشنبه 6 مرداد 1395-03:16 ب.ظ


هیالورونیك اسید مهمترین گلیكوز آمینو گلیكان ( یك نوع قند طبیعی ) در پوسـت است كـــه باعث انعطاف پذیری و پری پوست می شود . هیالورونیك اسید توانایی بالقوه اتصـال به آب را دارد و وقتی به پوست تزریق می شود باعث حجیم ، نرم و هیدراته شدن پوست می شــو د.

علاوه بر این مزایا، هیالورونیك اسید در رشد سلولی ، عملكرد گیرنده های غشایی و چسبندگی نیز نقش دارد.  همچنین باعث پایداری ساختمانهای بین سلولی شده و یك شبكه ویسكوالاستیك برای اتصال فیبرهای كلاژن والاستین به یكدیگر ایجاد می كند .  آنچه كه در پیری ناشی از نــور آفتاب رخ می دهد، از بین رفتن این اتصالات است كه منجر به ایجاد توده های نامنظم كــلاژنوالاستین  می شود. به زبان ساده تر با افزایش سن ، پوست شما بیشتر هیالورونیك اسید خود و درنتیجه حجم خود را از دست می دهد و در نتیجه پوســت شل شــده و چیـــن و چــرو ك ایجــاد می شود .

این مزایا باعث شده كه هیالورونیك  اسید به عنوان یك فیلر پو ستی عالی مطــرح گـردد .  از  آنجائیكه هیالورونیك ا سید در تمامی گونه ها یكسان است ،  احتمال ایجاد آلرژی بسیار بعیـــد است . از سال 2010 به اگثریت محصولات هیالورونیك اسید كه موردتائیدFDA  قــرار گرفته اند لیدو كائین اضافه شده است كه باعث كاهش درد هنگام تزریق می شود .

فیلرهای هیالورونیك اسید به خاطر نتایج زیبایی برتر هنوز به عنوان بهترین فیلرهای پوستی برای برجسته سازی بافت نرم مطرح می باشنـد .

فیلرها(پركننده ها) ی پوستی (dermal fillers ) شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند. این ها موادی هستند كه در داخل پوست تزریق شده و موجب افزایش حجم و بنابراین صاف كردن چین و چروكها،برجسته كردن لبها، و كاهش عمق فرورفتگیهای صورت می شوند.در بعضی موارد اثر آنها شبیه لیفت صورت است ولی بدون جراحی و با هزینه كمتر.البته این درمانها دائمی نیستند و نیازمند تكرار می باشند. بعضی فیلرها همراه با درمانهای جوانسازی دیگر صورت مثل تزریق بوتاكس استفاده می شوند. جراح شما با ارزیابی نیازهای شما یك یا چند درمان مورد نیاز شما را توصیه خواهد كرد.

 
پرسش:اگر پس از تزریق ژل پشیمان شوم چه کنم؟ 

پاسخ: در صورتیکه ژل تزریق شده، هیالورونیک اسید باشد با تزریق آمپول هیالورونیداز در محل از بین می رود. این ماده، آنزیمی است که اسید هیالورونیک را از بین می برد و برای تصحیح عوارض فیلرهای هیالورونیک اسید مثل برجستگی های ناشی از ژل استفاده می شود.

لازم به توضیح است که در موارد زیر مصرف هیالورونیداز ممنوع است:

_ آلرژی به نیش زنبور (زهر زنبور حاوی هیالورونیداز است).
_
حساسیت به هیالورونیداز 
_
مصرف همزمان فوروزماید، اپی نفرین، بنزو دیازپین ها(دیاز پام)، هپارین، یا فنی توئین
_
حاملگی 
زمان شروع اثر هیالورونیداز بستگی به مقدار دارو دارد. با مقدار مصرف محافظه کارانه 5-20 واحد، صاف شدن محل تزریق ممکن است 1-2 هفته بعد از تزریق دیده می شود. با مقادیر بالای هیالورونیدازیعنی حدود 150-200 واحد، اثر دارو ممکن است در طی چند ساعت مشخص شود.
 
پرسش: آیا می توان قسمتی از ژل های مصرف شده را نگهداری و بعد از مدتی استفاده کرد؟
پاسخ: دربیشتر موارد، بروشورهای ژل های تزریقی توصیه می کنند این عمل انجام نشود. نگرانی اصلی، احتمال آلودگی باکتریایی و افزایش خطر عفونت است. اخیرا" یک مطالعه گذشته نگرعوارض عفونی استفاده از فیلرهای هیالورونیک اسید (ژویدرم و رستیلن) را که بمدت 6 ماه در دمای 4 درجه سلسیوس نگهداری شده بودند بررسی کرد و عفونت مرتبط پیدا نکرد.
 
پرسش: هزینه تزریق ژل چقدر است؟
پاسخ: براساس کتاب Dermal filler procedures  چاپ سال 2012، هزینه تزریق یک سرنگ ژل هیالورونیک اسید 0.8 سی سی جوویدرم بین 500 تا 600 دلار و هزینه تزریق یک سرنگ 1.5 سی سی کلسیم هیدروکسیل آپاتیت (رادیس)، بین 650 تا 1200 دلار می باشد. هزینه این تزریق ها در ایران  کمتر است
 
 
موارد منع مصرف ژل های تزریقی :
_
حاملگی یا شیر دهی 
_
عفونت در ناحیه درمان (مثل تب خال یا آکنه)
_
استعداد بیمار برای تشکیل گوشت اضافه (کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک)
_
اختلالات خونریزی دهنده (مثل کمبود پلاکت های خونی یا استفاده از داروهای ضد انعقاد)
_
مصرف داروی اکوتان در 6ماه گذشته
_
آتروفی پوست (نازکی پوست ناشی از مصرف طولانی مدت کورتون یا بیماری ژنتیک مثل سندروم اهلرز-دانلوس)
_
اختلال در ترمیم (مثل ضعف ایمنی)
_
بیماریهای پوستی در ناحیه درمان (مثل ویتلیگو، پسوریازیس، اگزما)
_
بیماری کنترل نشده سیستمیک
_
واکنش حساسیتی (آنافیلاکتیک) قبلی
_
آلرژی های شدید متعدد
_
حساسیت به مواد تشکیل دهنده ژل
_
اختلات روانی یا انتظارات نا معقول بیمار
 
دستورات قبل و بعد از تزریق ژل:
 
قبل از درمان:
به مدت دو هفته ازمصرف  این داروها اجتناب کنید:
آسپیرین(هر محصولی حاوی اسید استیل سالیسیلیک)، ویتامینE ،    st.John’s wort ، مکمل های حاوی ginkgo ، سیر، و جنسینگ.
به مدت دو روز از مصرف بروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید.
 
بعداز درمان:
_
قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و در طی چند روز از بین می رود.
_
نواحی درمان را ماساژ ندهید.
_
از گرم کردن محل درمان تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید. دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.
_
از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورژش یا برنزه کردن در روز درمان خود داری کنید.
_
برای کاهش تورم یا کبودی تا چند روز هر چند ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا" در عرض 7-10 روز از بین می رود.
_
در صورت نیاز می توانید 2-4 هفته بعد از درمان برای روتوش مراجعه نمایید.  

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic